Sauna ma swoje korzenie w Finlandii, gdzie jest niezbędnym elementem w życiu codziennym. W rzeczywistości dzisiaj i w Polsce coraz większa liczba populacji chce mieć saunę w domu. Jeszcze do niedawno uważano to za luksus dostępny tylko dla bogatych, dzisiaj natomiast sauny w domu są o wiele bardziej przystępne. Można je dostać w wielu różnych kształtach i rozmiarach, z wieloma różnymi opcjami pieców lub grzejników. Ostateczny wybór bezpośrednio wpływa na konstrukcję sauny, w odniesieniu do której jednym z najważniejszych aspektów jest jej odpowiednia wentylacja.
Skuteczna wentylacja sauny – jak ją osiągnąć?
Jest kilka najważniejszych zasad, o których trzeba pamiętać w odniesieniu do tworzenia w domowej saunie słusznej i skutecznej wentylacji. Oto kilka z nich:
- Aby uniknąć przegrzania znajdujących się w saunie elementów nie można dopuścić do tego by kabina sauny przylegała bezpośrednio do ścian budynku.
- Zalecany odstęp kabiny sauny od ścian to od 2 do 5 cm.
- Właściwa wymiana powietrza oraz jego swobodny obieg to absolutna konieczność.
- Niedozwolone jest podłączanie kabiny sauny bezpośrednio do kanału wentylacyjnego.
Jak zatem świeże powietrze może dostać się do samej kabiny? Ma się ona dostawać bezpośrednio z pomieszczenia, w którym się znajduje, co jest możliwe przez zrobienie nad piecem otworu. Trzeba też pamiętać o tym, by ten otwór wlotowy był podczas korzystania z sauny cały czas i niezmiennie otwarty. Wyjątkiem są sauny z piecami opalanymi drewnem, gdzie nie ma takiej potrzeby.