Własna sauna w domu czy na działce to marzenie wielu osób. Do niedawna wydawało się, że jej posiadanie przekracza możliwości tzw. zwykłego człowieka. Jednak nowe technologie, które ułatwiły montaż serca sauny, czyli piec spowodowały, że praktycznie w każdym domu czy mieszkaniu można skonstruować własną saunę.
Inną sprawą jest oczywiście idea i wszystko to, co stanowi o micie oczyszczania ciała w domowej saunie. Jej wygląd, zapach drewna, atmosfera panująca w tym niewielkim i gorącym pomieszczeniu powinna przynajmniej przypominać o historycznym znaczeniu sauny. W nowoczesnych mieszkaniach czy domach można spotkać współczesną odmianę sauny składającą się ze szkła i aluminium. Jednak dla prawdziwego miłośnika pobytu w tym gorącym piekle jakim jest sauna nie istnieją inne rozwiązania jak prawdziwe i piękne drewno.
Jakie drewno do sauny?
Planując konstrukcję sauny trzeba pamiętać, że wybór drewna do jej budowy ma znaczenie. Najlepszym budulcem dla sauny jest świerk skandynawski dysponujący wszystkimi zgodnymi parametrami. Może też być to osika, która powinna być jednak najlepszego gatunku. Zresztą bez względu na wybór konkretnego gatunku drewna, zawsze warto postarać się o jego najwyższą jakość. Tym bardziej, że sauna to niewielkie pomieszczenie, szczególnie w domku czy mieszkaniu. Dlatego ilość potrzebnego drewna również jest stosunkowo ograniczona.
Do budowy sauny można również zastosować sosnę bezsęczną. Należy jednak pamiętać, że w przypadku sosny, ale nie tylko, koniecznie trzeba sprawdzić, czy na którejś desce nie pozostają ślady żywicy. Gdy takie z jakiegoś powodu pojawią się w trakcie użytkowania, całą konstrukcję należy rozebrać, by wyjąć konkretne deski z żywicą.
Jednym z najszlachetniejszych surowców, a jednocześnie najdroższych jest cedr. Drzewo cedrowe jest wielobarwne, o kilku odcieniach. To surowiec dla tych osób, które kochają drewno i zależy im na podkreśleniu jego odrębności jako materiału budowlanego. W ostatnich latach w budownictwie mieszkalnym bardzo często wykorzystywane jest drewno afrykańskie. Znalazło ono też zastosowanie w konstrukcji sauny. Jest oryginalne i niezwykle estetyczne.
Decydując się na wybór konkretnego surowca do budowy sauny nie wolno pomijać jeszcze jednego faktu; zapachu. Po pewnym czasie użytkowania temperatura i wilgoć spowodują pojawienie się już wyrazistego zapachu. To dlatego podstawowym budulcem sauny jest świerk skandynawski, którego wyraźny zapach lasu dostarcza wiele przyjemności podczas kolejnych sesji w domowej saunie.
Więcej o wyborze boazerii do sauny przeczytasz na stronie www